Kurkuma czyli Ostryż długi

Curcuma longa L.

Ostryż długi jest tropikalną byliną do 1,5 m wysoką, należącą do rodziny Imbirowatych. Roślina ta ma charakterystyczne bulwiaste kłącze główne oraz liczne zgrubiałe kłącza potomne. Z  kłacza wyrasta pęd kwiatowy oraz obejmujace go lancetowate liście. Jako przyprawę oraz co celów leczniczych wykorzystuje się kłącza które zawierają do 5% mieszaniny żółtych barwników, zwanych kurkuminoidami, ponadto do 5% olejku eterycznego o intensywnym zapachu, dużo skrobi, do 6% tłuszczu i tyle samo soli mineralnych.

Kłącza ostryżu działają żółciotwórczo, rozkurczowo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie.  Zdobyły wielkie uznanie ludów Dalekiego Wschodu jako przyprawa i lek. Dzięki zawartości kurkuminy(która jest silnym antyoksydantem) pobudzają wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci, ułatwiają jej przepływ w przewodach żółciowych, przywracają naturalna kurczliwość pęcherzyka żółciowego.  Ostryż oraz jego alkoholowe wyciągi stosuje się w stanach zapalnych dróg żółciowych, kamicy żółciowej, niewydolności wątroby, zaburzeniach trawiennych, zastoju żółci w skutek atonii pęcherzyka żółciowego oraz w dolegliwościach po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

Sheril Daniel zrobił badania dotyczace kurkuminy, jednej z trzech przeciwzapalnych substancji, które występują w kurkumie. Zauważył, że kurkumina chroni mózg przed uszkodzeniem spowodowanym przez cyjanek, ołów i kadm. Wiąże się z tymi toksycznymi związkami, zanim spowodują one szkody w mózgu.

Kurkuma jest popularną przyprawą w kuchni indyjskiej. Wchodzi w skład słynnej przyprawy curry. Wykorzystywana jest również jako barwnik do farbowania tkanin.

Kurkuma jest także badana w kierunku leczczenia choroby Alzheimera.
Zachorowanie na chorobę Alzheimera wsród dorosłych w Indiach w wieku 70-79 lat jest najmniejsze na całym świecie.

Pozatym kurkuma ma odczyn średnio zasadowy,  Ph pomiędzy 7,4 a 8,6.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Kurkuma czyli Ostryż długi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s